Miliónový megaškandál v NBS vyústil do trestného stíhania

13.06.2017

Národná jednotka finančnej polície začala trestné stíhanie na naznámych páchateľov pre obzvlášť závažný zločin subvenčného podvodu, pričom v okruhu podozrivých sa podľa trestného oznámenia nachádzajú špičky Národnej banky, vrátane guvernéra Jozefa M. a šéfa právneho oddelenia Štefana H.

Podstatu skutku tvorí pokus neznámych páchateľov, konajúcich za NBS, uviesť do omylu Ministerstvo financií a vylákať tak plnenie zo štátneho rozpočtu vo výške 32.189.864,- € za súd, ktorý Národná banka prehrala so spoločnosťou Rapid life životná poisťovňa. Neznámi páchatelia konali s vedomím, že súdy právoplatne a jednoznačne ustálili ako škodcu Národnú banku.

Trestné konanie začala NJFP, expozitúra Západ v Nitre dňa 9. 6. 2017 a vedie sa pod sp.zn. ČVS: PPZ-945/NKA-FP-ZA-2016. Neznámym páchateľom hrozí odňatie slobody na 10-15 rokov nepodmienečne.

Oznámenie o začatí TS nájdete na tomto odkaze D1. Trestné stíhanie sa začalo na základe trestného oznámenia Rapid life ŽP zo dňa 27.10.2016 doručenej GP a na vedomie guvernérovi NBS, premiérovi a ministrovi financií SR.

Konanie neznámych páchateľov tvorí logickú reťaz protiprávnych krokov smerujúcich voči uplatňovanému nároku Rapid life na náhradu škody, ktorú poisťovni podľa právoplatných rozsudkov spôsobila NBS a jej predchodcovia. Národná banka však odmieta o akomkoľvek zmierlivom vyriešení sporu čo i len rokovať. Ignoruje tak nie len právoplatné rozsudky súdov ale aj záujem klientov poisťovne.

Argumentáciu NBS počas 8-ročného súdneho sporu s Rapid life, súdy odmietli ako nezmyselnú, nepravdivú a niekedy až nemorálnu. Po prehratých súdoch sa vedenie NBS pravdepodobne pokúsilo zbaviť uvedeného nároku pokusom o subvenčný podvod na úkor štátneho rozpočtu. Škoda totižto pri nečinnosti vedenia NBS narastá každý mesiac o 250.000,- Eur.

Národná banka navyše o celej kauze už roky šíri nepravdivé informácie, zverejňuje o Rapid life výlučne negatívne správy, vyvoláva paniku medzi klientmi a oslabuje tak pozíciu poisťovne. Svedčí o tom aj neokladné opatrenie Okresného súdu Bratislava I. Zákonný súdca po preštudovaní spisu nariadil NBS, aby sa zdržala akéhokoľvek informovania o spore a to v akejkoľvek forme. Na základe neodkladného opatrenia, ktoré nadobudlo okamžitú vykonateľnosť, musela NBS tiež odstrániť zo svojej webovej stránky a ďalších portálov viaceré stanoviská týkajúce sa Rapid life. Opatrenie nájdete na tomto linku (D10).

Rapid life životná poisťovňa, a. s.